Menu :
----------------------
Úvod
Začínáme
Výběr střely
Nabíjení střel
Čištění hlavně
Odlévání střel
DIY doplňky
Zajímavosti
----------------------
Ostatní zbraně
bez ZP od 18-ti

----------------------
Články o zbraních obecně
----------------------
E-mail
----------------------
radio-foto.eu
1280x1024,
IE, Mozilla

Střelba z předovek- začínáme

Autor : Franta OK2FJ   (Highlander Brno)





Protože mnozí z vás nemají zbrojní průkaz a dlouholeté zkušenosti se zbraněmi, nejprve si prosím přečtěte pár těch nejzákladnějších rad. Vím, že to není v našich zeměpisných šířkách populární, ale věřte, že "letící střelu nezastavíš" a "utržené prsty ani po přišití už pořádně fungovat nebudou".

  1. To, co držíte v ruce je smrtící zbraň PROTO NIKDY NEMIŘTE TAM, KAM BYSTE NECHTĚLI VYSTŘELIT.
  2. NIKDY NEPOUŽÍVEJTE DO PŘEDOVEK JINÝ PRACH, NEŽ ČERNÝ!!!
  3. Nikdy nesypejte prach do zbraně a neládujte střelu, pokud je na pistonu nasazena zápalka [sundejte i vypálenou zápalku, aby mohl při ládování kule unikat z hlavně tlak]
  4. Prach nesypejte do hlavně přímo z prachovnice- vždy použijte odměrku mimo prachovnici a z té teprve dávkujte prach do hlavně! V hlavni můžou zůstat žhavé spaliny z předchozího výstřelu a šlehnutí z hlavně do prachovnice = granát v ruce.
  5. Kohout mějte pořád na bezpečnostním ozubu. Zápalku na piston nasaďte a na plno kohout natáhněte až když míříte do cílového prostoru.
  6. Než získáte zkušenosti a odhad, nespleťte si u dávek prachu gramy a grainy. Pokud nasypete do hlavně 30 gramů místo 30 grainů, skončí to moc špatně- nejen pro zbraň.
  7. NIKDY NEPŘEKRAČUJTE MAXIMÁLNÍ POVOLENOU NAVÁŽKU PRACHU !!!
    Zde se podívejte, jak nedodržení tohoto pravidla dopadá: BP nehody



Váhy a míry používané ve střelectví- důležité!

Předem této části musím upozornit na jednu- pro začátečníky záludnost. U střel a prachů se odteď budete neustále setkávat s odlišnými váhovými jednotkami- "grainy" [gr]. NEPLEŤTE SI GRAINY [gr] S GRAMY [g]!!! MŮŽE TO MÍT FATÁLNÍ NÁSLEDKY!!! Například uvedená dávka prachu 30gr [grainů] znamená 2g [gramy]. Pokud byste v případě záměny těchto jednotek nasypali do hlavně 30g prachu, skončilo by to velmi špatně. Úrazy v těchto případech mají drastické a trvalé následky. Takže jak na přepočet těchto jednotek?

1g = 15,4 gr
1gr = 0,065g


Stejně jako u váhy střel a prachu se budeme setkávat s odlišnými jednotkami i u ráží. U zbraní [kulových, ne brokových] se ráže označuje v palcích. Například označení ráže .45, nebo 45 znamená 0.45", což je přesně 11,43mm. Ráže .50 je 12,7mm. Výběr správného rozměru střely je ale podstatně složitější, než jen podle ráže. Např. pro ráži 45 budeme vybírat jiný průměr u sférické střely [koule] a jiný průměr u ogivální střely, a aby to nebylo jednoduché, i u ogiváních typů střel budeme vybírat jiné průměry u střely "real" a jiný u "minie". O tom podrobněji v článku o nabíjení a střelách.

U brokových zbraní číslo ráže značí počet stejných kulí odlitých z jedné libry olova. Pokud z jedné libry odlijete 12 stejných kulí, jejich průměr je ráže 12. Tedy čím menší číslo, tím větší průměr hlavně.


Takže jak na začátky

Pro ůplné zatáčeníky bych rozhodně doporučil nejrozšířenější zbraně s perkusním systémem zápalu. Jak tedy takový perkusní systém funguje? Na hlavni, do teré ústím nasypeme černý!!! střelný prach a naládujeme střelu, je v zadní části našroubován/nalisovám "drum", což je dutý váleček [může být řešeno i jinak] na konci uzavřený šroubem, a do něj je zvrchu našroubován "piston". Jedná se o další dutý kónický váleček, jehož dutina se směrem k drumu zužuje. Na tento piston se nasazuje perkusní zápalka, do které při výstřelu udeří kohout. Zápalka má na dně nanesenu třaskavinu- zpravidla třaskavou rtuť. Po zapálení zápalky jde plamen pistonem přes zůžení na jeho spodním konci- "zátravku" do drumu spojeného s hlavní. Zde zapálí prachovou navážku a vymete střelu z hlavně. Zůžené místo v pistonu má i přes na první pohled nelogičnost, důležitý účel. Pokud by zde zůžení nebylo, při zapálení prachu v hlavni by tlak vystřelil z pistonu zápalku a silou by natáhl kohout. Samozřejmě tento zpětný zášleh z pistonu by nám šel do očí. Občas se toto skutečně stane, když dojde k propálení zátravky. Proto je bezpodmínečně nutné při střelbě z předovek používat střelecké brýle! Pokud se piston používá delší dobu, k postupnému propalování otvoru samozřejmě dochází. To zjistíme z chování kohoutu po výstřelu- při zvětšení průměru otvoru v pistonu začne postupně docházet k částečnému natahování kohoutu na první bezpečnostní ozub se současným vyhozením zápalky z pistonu. To je signálem k urychlené výměně pistonu.


Perkusní zámek


Křasadlové zbraně jsou o něco méně rozšířené, a jejich obsluha je složitější. Místo pistonu mají nad zátravkou "pánvičku", na kterou je nutné po nabití hlavně prachem a střelou nasypat jemný střelný prach [jedná se o jiný prach, než do hlavně, a nelze je zaměňovat], pánvička se zaklopí "kovadlinkou" a po spuštění kohoutu, ve kterém je uchycen křesací kámen, tento dopadne šikmo na kovadlinku, kterou tím odklopí, při čemž jiskry, které takto vykřeše, zapálí střelný prach na pánvičce. Ten přes zátravku prošlehne do komory hlavně s navážkou prachu, který zapálí a vymete střelu z hlavně. Zde vzniká pro neznalé dost problémů. Proto doporučuji křesadlové zbraně až po seznámení s problematikou předovek praxí s perkusními zbraněmi.


Křesadlový zámek


Co se týče typu zbraně, doporučuji upřednostnit pušku před pistolí. Pušky mají nejen podstatně větší výkon, ale hlavně přesnost. Kdo se opravdu s perkusní puškou naučí, může v přesnosti střelby konkurovat dobrým střelcům z moderních dlouhých zbraní. Pro začátečníky bych doporučil jako první pušku docela levnou Deerhunter r.45 od španělské firmy Ardesa. Skutečně není nutné na učení utrácet desítky tisíc za špičkové zbraně. Ardesa je na trhu nejlevnější. Kvalita je samozřejmě níže, než třeba lepší a o něco dražší Investarm, nebo ještě dražší Pedersoli, nicméně vyloženě špatné nejsou. Většinou nejhorší z celého "kompletu" je ten, co tu zbraň drží.

Ještě bych na okraj přiblížil jednu zvláštnost z oblasti předovek. Jsou to tzv. in-line předovky. Jde o moderní zbraně s pistonem v ose hlavně zezadu, s moderním vzhledem, plastovým pažbením a možností osazení puškohledem. Já osobně tyto zbraně neuznávám, protože nemají s historií nic společného. Je to novodobý americký výmysl, určený pro lov zvěře [v US je lov předovkami povolen]. Kdo má ale rád historii, těmto zbraním se určitě vyhne. Mimo jiné s in-line předovkami se nemůžete zůčastnit soutěží předovek, ani různých westernových střeleckých akcí.

Jaké doplňky budete potřebovat
  • Prachovnice nebo roh na prach
  • Odměrky na prach
  • Starter- dřevěná palička, opatřená krátkým nabijákem
  • Nabiják- je součástí všech zbraní, ale zpravidla dřevěný. Lépe si pořídit mosazný
  • Klíč na pistony, šroubováky podle šroubů na zbrani
  • Doporučuji alespoň jeden náhradní piston
  • Jehla na čištění zátravky
  • Oleje- mazací [hustější] a konzervační [řídký- WD40, konkor]
  • Sadu čištění na konkrétní ráži- specielně na předovky! [kartáče konstruované tak, aby se v hlavni nemohly vytrhnout z úchytu]
  • Střelecké brýle!



Prachovnice


Roh na prach


Černý prach Vesuvit LC


Starter








Texty a úprava: František Javůrek ©