Amateur radio station Czech Republic - my name: František Javůrek, QTH: Brno, LOC: JN89HE, ASL: 205m
Home FRQ :

439.000 - OK0BH
438.925 - OK0BAB
Scheme :

1024x768,
IE, Mozilla
Výroba QSL :

OK1DRQ
Elliprint

Jak na inverzní LCD

Autor : Franta OK2FJ   (Highlander Brno)




Již mnoho lidí mi říkalo, že by nebylo špatné mít na TRX inverzní displej. Nikdo však nevěděl, jak na to. Skoro by se dalo říci, že tento problém je neřešitelný. Řešení je však velmi jednoduché, a zabere cca 10 minut práce bez jakýhkoliv zásahů do elektroniky. Může se tedy do této úpravy pustit i naprostý elektronický analfabet. Stačí jen jistá manuální zručnost. Jak na to, si popíšeme nyní.




LCD displej sám o sobě nedokáže zobrazit vůbec nic. Za to, že nám zobrazuje informace, tedy čísla a různé znaky, může tenká plastová polarizační fólie, která je přilepena po celé horní ploše displeje. Vzhledem k tomu, že se jedná o fólii polarizační, chová se různě podle své polohy. Pokud máme klasický pozitivní displej (který zobrazuje černé znaky na světlém pozadí), lze jej změnit na negativní- inverzní (který zobrazuje světlé znaky na černém pozadí) pouhým obrácením polarizační fólie. Tak lze udělat z jakéhokoliv klasického displeje inverzní, či opačně- z inverzního klasický pozitivní.

Postačí nám k tomu ostrý nůž, nejlépe zalamovací aranžérský, technický benzín a 10 minut trpělivosti. Pak nožem opatrně podél skleněné plochy displeje odřízneme přilepenopu fólii, tu umyjeme technickým benzínem od zbytků lepidla, stejně jako skleněnou plochu displeje, fólii obrátíme tak, aby plocha displeje ztmavla, a v rozích přikápneme malou kapičkou vteřinového lepidla. Pak sestavíme displej, či transceiver a je hotovo. Jak na to, vidíte na fotografiích.



Odříznutí polarizační fólie

Ostrým nožem podél plochy displeje odřízneme přilepenou polarizační fólii. Po odříznutí ji umyjeme od zbytků lepidla technickým benzínem (ne ředidlem) a sklo displeje také.

Fólie ve stavu pozitivní displej

Pokud přiložíme fólii na displej původní stranou, je plocha displeje světlá. V této ploze je displej pozitivní- plocha světlá, znaky černé.

Fólie ve stavu negativní displej

Pokud přiložíme fólii na displej opačně, je plocha displeje tmavá. V této poloze je displej inverzní- plocha černá, znaky světlé.

Výsledek úpravy

Po otočení polarizační fólie ji v rožcích přikápneme malinkou kapičkou vteřinového lepidla, a celý displej (transceiver) sestavíme. Výsledek vidíte na fotografii.






Texty a úprava: František Javůrek ©