Amateur radio station Czech Republic - my name: František Javůrek, QTH: Brno, LOC: JN89HE, ASL: 205m
Home FRQ :

439.000 - OK0BH
438.925 - OK0BAB
Scheme :

1024x768,
IE, Mozilla
Výroba QSL :

OK1DRQ
Elliprint

Anténní analyzátor Rigexpert AA-200

Autor : Franta OK2FJ   (Highlander Brno)







Jelikož jsem trošku navýšil své nároky na anténní analyzátor, pořídil jsem si místo svého MFJ nový analyzátor od ukrajinské firmy RigExpert z Kijeva. Nutno říci, že jeho kvality a užitná hodnota značně převyšuje jeho pořizovací cenu, čímž se stává naprosto ideálním nástrojem pro zapálené radioamatéry.




Jak jsem již předeslal v úvodu, jde o výrobek ukrajinské firmy RigExpert, od níž pochází i mnohým známý program MixWin. I když země původu mne zpočátku trošku zaskočila, pravdou je, že výrobky americké MFJ si k tomuto přístroji nemohou ani přičuchnout. Už jeho mechanická konstrukce je o několik řádů výš, a to ještě nemluvím o jeho elektrických vlastnostech. Tento přístroj opravdu dokáže o mnoho více, a to při skoro stejné ceně!

Zařízení je vestavěno v odolném plastovém krytu skládající se ze dvou přesně sesazených výlisků. Klávesnice je odolná proti vodě a prachu. Na analyzéru najdeme dva konektory, a to UHF-PL anténní vstup, a USB pro propojení s počítačem. Kabel i CD se softem je součástí dodávky, stejně jako nabíječka, kterou lze použít i jako externí zdroj. Jinak je přístroj napájen odnímatelným NiMh akupakem 4,8V 1800mAh. Dodávané balení obsahuje i brašnu z kordury s průhlednou čelní stranou a popruhem k přenášení. Přístroj lze tak ovládat i v brašně.

Na jedno nabití akumulátoru uvádí výrobce výdrž až 2 dny ve St-By režimu, nebo dvě hodiny nepřetržitého měření. Doba nabíjení aku je 10-12 hodin s dodanou nabíječkou.

Elektrické vlastnosti jsou také více než úctyhodné. Je to jediný analyzér v cenách pod 100.000,-Kč (mimo druhého výrobku téže firmy AA-500, a velmi drahého TZ-900), který dokáže -co se týče Smithova diagramu- pracovat skutečně v kružnici, a netrpí známým problémem "potlačené nuly", jako ostatní analyzéry. Srdcem přístroje je jednočipový procesor Atmega 128, a na vyhodnocování vstupních hodnot je použit můj oblíbený obvod AD8302 (viz schema). Aby byla přesnost přístroje opravdu na výši, šel výrobce tak daleko, že softverově kompenzuje i kapacitu a indukčnost vstupního konektoru!

Tento analyzér však není určen jen pro vysílací 50Ω systémy, ale i pro 75Ω systémy. Mezi nimi lze přepínat v menu přístroje. Je možné pracovat jak v sériové, tak i v paralelní kombinaci reálné a jalové složky odporu (rezistance a reaktance), což může být v některých případech výhodné.

Ovládání přístroje je velmi jednoduché a intuitivní díky dobře zpracovanému menu v několika jazycích, z nich si můžeme vybrat. Na výběr je angličtina, němčina, ruština a ukrajinština. (čeština pochopitelně chybí, ale i pro jazykové analfabety je ovládání jednoduché).


Co tedy přístroj umí ?
  • Rozsah 0,1-200 MHz
  • Lze využít i jako samostatný FRQ generátor
  • Grafické zobrazení
  • Komplexní impedanci
  • Reálnou impedanci- rezistanci
  • Jalovou impedanci- reaktanci Xl, Xc, s hadverovým rozlišením znaménka reaktance
  • Rezonanční kmitočet antény
  • Indukci v µH
  • Kapacitu v pF
  • činitel krácení napaječe
  • činitel odrazu a útlumu odrazu
  • Single SWR v grafu s nastavením šířky rozmítání
  • Multi SWR na pěti FRQ současně pro vícepásmové antény (bargrafy, nebo data)
  • 100 pamětí pro uložení měřených antén
  • Spolupráce s počítačem - zpracování naměřených dat v dodaném programu
  • Odolné prvedení do terénu
  • SWR Air- vysílá hodnoty SWR, lze je přijímat na běžném radiopřijímači.


Screenshoty a schemata



Zvetšit schema

Zvetšit schema



Možná závada AA-200 (AA-500) a její odstranění


Tento přístroj jako každý přístroj tohoto typu má na vstupu velmi citlivé obvody, což je nutné kvůli citlivosti a přesnosti přístroje. Ti méně znalí, kteří nedbají dostatečné opatrnosti při práci s tímto zařízením, se mohou bohužel setkat s poškozením těchto obvodů, jak se již některým stalo. Jak se s tímto problémem vypořádat a závadu odstranit, si ukážeme na obrázkovém návodu, pocházejícím přímo od výrobce přístroje.


Při nedostatečné opatrnosti může jak jsem uvedl výše, k poškození obvodu na vstupu přístroje. Projeví se to tak, že na všech rozsazích indikuje SWR 1:1. Pokud k tomuto dojde, je třeba v menu navolit položku "Meter test" a podle výsledku zjistíme, na čem jsme (viz obrázky).


Přístroj je v pořádku

Vadný obvod SGA-6589


Přístroj je třeba rozšroubovat, oddělit obě poloviny krytu po rozpojení konektoru na plochém kabelu, který spojuje obě desky spojů, odšroubovat obě desky spojů, najít vadný IO, a vyměnit jej. Vše vyplývá z obrázkového návodu níže:


Oddělit akumulátor

Odšroubovat 6 šroubů

Vysunout konektor plochého kabelu

Odšroubovat desku spojů

Odšroubovat desku spojů

Vyměnit tento IO (AA-200)

Vyměnit tento IO (AA-500)


Jak vidíte v návodu, pokud se závada projeví, je třeba vyměnit IO "Sirenza SGA-6589". Pokud jej neseženete, je možné použít náhrady Sirenza SGA-6489, Mini-Circuits GALI-74, GALI-5, ovšem za cenu nižší citlivosti přístroje, takže doporučuji rozhodně použít origináolní obvod. Jeho cena není nijak vysoká, pohybuje se kolem 60,-Kč. Při práci je samozřejmě nutné dodržovat zásady pro práci v citlivých obvodech CMOS.

Dále je více než vhodné při práci s přístrojem si uvědomit, že tyto obvody jsou velmi citlivé, a brát na to ohled při připojování antény, a při měření. Před připojením antény VŽDY krátce vyzkratujeme konektor na kabelu, abychom vybili statický náboj, protože u přístroje se na vstup nesmí dostat stejnosměrná složka (max. pár mV). Také se vyhneme měření i při vzdálené bouřce, nebo při přítomnosti blízkého silného vysílače (při přítomnosti silného signálu na anténě). Pak není nutné se obávat poškození uvedeného obvodu.

Závěr
Co se mi líbí
  • Kvalitní mechanické provedení
  • Intuitivní ovládání
  • Umí vše, co může radioamatér potřebovat, hlavně možnost měření na 5 pásmech současně je užitečná
  • Pokud je přístroj připojen k PC, lze stiskem dvou tlačítek okamžitě jakoukoliv obrazovku přenést do PC (a použít třeba na web)
  • Dodáváno kompletně se zdrojem, software, propojovacím kabelem a brašnou
  • Hadverové rozlišení znaménka reaktance- to opravdu umí málokterý stroj
Co se mi líbí už méně
  • Kontakty na akupaku jen ohnutý měděný pásek bez povrchové úpravy
  • Do paměti lze uložit jen grafy, data nikoliv
  • Do uložených pamětí lze vstoupit nepochopitelně jen z režimu grafů, z ostatních ne
  • Vypínač jde moc zlehka- v tašce se může samo zapnout a zbytečně se pak vybíjí aku



Mohu zodpovědně prohlásit, že pokud někdo přejde z MFJ na Rigexperta, připadá si jako by přesedlal z Trabanta do Lexuse. Je skutečně nepochopitelné, že dva cenově téměř stejné přístroje mohou být tak kvalitativně odlišné, a to jak kvalitou zpracování, tak schopnostmi, možnostmi a přesností. Tento přístroj u mě získal 200 bodů ze sta možných.

Stránky výrobce: www.rigexpert.com







Texty a úprava: František Javůrek ©