Amateur radio station Czech Republic - my name: František Javůrek, QTH: Brno, LOC: JN89HE, ASL: 205m
Home FRQ :

439.000 - OK0BH
438.925 - OK0BAB
Scheme :

1024x768,
IE, Mozilla
Výroba QSL :

OK1DRQ
Elliprint

Ja na programování PICAXE v Linuxu

Autor : Franta OK2FJ   (Highlander Brno)




Zaujala Vás možnost vcelku jednoduchého "naprogramování" čipů Picaxe bez nutnosti drahých programátorů a znalostí programování, a máte na PC Linux? Opět jsem slyšel hlasy, že pro Linux nic ne Picaxe není, ale opak je pravdou. I pro Linux je pěkný, jednoduchý a schopný prográmek, o kterém se však moc neví, a proto Vám zde poradím kde jej sehnat a jak jej zprovoznit.




Tento návod se týká Linuxu Ubuntu, ale předpokládám, že v ostatních distrech to nebude moc odlišné. Program je jmenuje Linaxepad a je velmi příjemný na ovládání a jednoduchý. Troufnul bych si říci, že je více než výbornou náhradou za známý PICAXE Programming Editor pro Windows. Program si můžete stáhnout ode mě zde: linaxepad.tar.gz.

Vytvořte si někde v domovské složce adresář Linaxepad, do něj přesuňte stažený archiv, a přes správce archivů jej v tomto adresáři rozbalte. Uvidíte zde několikm adresářů a soubor "linaxepad". U tohoto souboru si pravým tlačítkem myši zobrazte vlastnosti, přesuňte se na kartu oprávnění a zaškrtněte volbu Povolit spouštění tohoto souboru jako programu. Nyní můžete vše zavřít.

Teď klikněte pravým tl. myši na Hlavní menu [logo Ubuntu] a zvolte možnost Upravit nabídky. V otevřeném okně si v levé části zvolte oblast v menu, kde chcete mít spoštěč programu. Napravo klikněte na +Nová položka, v otevřeném okně vypiště v prvním řádku název- například "Linaxepad", ve druhém řádku pak cestu ke spouštěcímu souboru, nebo pokud cestu z hlavy neznáte, vyhledejte si tento soubor tlačítkem Procházet. V řádku se vám vypíše cesta. Kliknutím na logo ikony si pak můžete vybrat vyhovující ikonu, kterou pak uvídíte v Hlavmím menu ve vámi vybrané oblasti programů. Vše vidíte na obrázcích.





)



Nyní je vše hotovo, a můžete se klidně věnovat programování čipů PICAXE pro Vaše radioamatérské aplikace.





Texty a úprava: František Javůrek ©