Amateur radio station Czech Republic - my name: František Javůrek, QTH: Brno, LOC: JN89HE, ASL: 205m
Home FRQ :

439.000 - OK0BH
438.925 - OK0BAB
Scheme :

1024x768,
IE, Mozilla
Výroba QSL :

OK1DRQ
Elliprint

Úprava chlazení u Yaesu FT-857





Transceiver Yaesu FT-857 má na rozdíl od FT-897 celé chassis, na kterém jsou uchyceny koncové tranzistory, překryté horním a dolním krytem. To způsobuje, že celkové chlazení tohoto TRXu je o něco horší. Taktéž v režimu příjmu, či Stand-by se zbytečně zahřívá. Ventilátory však běží jen při zaklíčování a pár sekund po puštění tlačítka PTT, takže vnitřek neodvětrává.



Tento režim provozu chladících ventilátorů lze ale velmi jednoduše změnit tak, že ventilátory poběží pořád malými otáčkami, takže budou trvale odvětrávat teplo zevnitř RTXu, a po zaklíčování se rozjedou na plný výkon, jako před úpravou.

O takovéto úpravě jsem přemýšlel už krátce po zakoupení TRXu, ale zpočátku jsem přemýšlel, jak to udělat co nejjednodušeji, a pokud možno bez zásahů do DPS. Pomohlo mi prostudování servisního manuálu, kde jsem zjistil, že výrobce s touto úpravou přímo počítal. Na schematu PA jsou u levého okraje vidět konektory pro oba ventilátory. Ty jsou spínány tranzistorem Q3002, který je uzemní. Tranzistor je však přemostěn rezistorem R3003, označeným třemi hvězdičkami. Když se podíváte na schema, zjistítem že díky tomuto rezistoru by ventilátory skutečně měly jet trvale, nižšími otáčkami. Proč tomu tak není? Protože tento rezistor není od výrobce osazen. Na desce "PA unit" je však s tímto rezistorem počítáno, a jsou zde plošky na napájení SMD 1W rezistoru. Jeho hodnota však v servisním manuálu není uvedena. Záleží, jaké otáčky ventilátorů požadujete. Hodnota tohoto odporu se bude pohybovat kolem 100Ω. Nachází se na spodní desce spojů (deska pod spodním krytem)

Pro osazení tohoto rezistoru však je nutné vymontovat jednu z desek spojů. Rezistor je osazen na spodní desce, ale na její horní straně (na straně směrem k horní desce). Takže bude nutné jednu z desek vymontovat, abychom se dostali k horní straně spodní desky. Jednodušší je odšroubovat horní desku, protože na té spodní jsou výkonové konce, a připájené anténní konektory. Takto se dostaneme k horní straně spodní desky, kde jsou plošky pro osazení rezistoru R3003. Upozorňuji, že musí jít o 1W SMD verzi rezostoru - je to taková velká obdélníková "placka".

Pokud si někdo netroufá na poněkud složité rozebírání desek spojů, může osadit klasický 1W rezistor na spodní stranu spodní desky (přístupná po sejmutí spodního krytu), a přibodnout ho k tranzistoru Q3002 na plošky jeho vývodů.








Texty a úprava: František Javůrek ©