Amateur radio station Czech Republic - my name: František Javůrek, QTH: Brno, LOC: JN89HE, ASL: 205m
Home FRQ :

439.000 - OK0BH
438.925 - OK0BAB
Scheme :

1024x768,
IE, Mozilla
Výroba QSL :

OK1DRQ
Elliprint

Vestavba Allamat 296 New do vojenské stanice RF-10

Autor : Franta OK2FJ   (Highlander Brno)




Vzhledem k tomu, že jsem chtěl portejblovou CB stanici - "vše v jednom", rozhodl jsem se využít skříň vojenské stanice RF-10 s násuvnou bateriovou skříní. Protože RF-10 má vnitřní výšku jen 38mm, bylo nutné pro vestavbu použít stanici, která by tento rozměr nepřekročila. To splňuje většina jednoduchých stanic, ale můj požadavek byl na 80 kanálů a trošku lepší vybavenost stanice. Jako jediná z těch lepších tento rozměr splňuje Allamat 296 New. Rozhodl jsem se proto pro tuto stanici.



Pro vestavbu do RF-10 bylo nutné provést několik úprav. Za prvé vyhodit všechny popraskané žárovky v podsvícení a vyměnit za LED. Použil jsem modré LEDky o průměru 1.8mm, které jsem prostrčil deskou procesoru dírami po původních žárovkách, katodou připájel k plošnému spoji, a mezi anodu a plus plošného spoje jsem osadil předřadné odpory 270Ohmů. (Viz obrázky). Další úprava spočívá v úchytech. Ty jsem vyrobil z hliníkových úhelníků 30x15mm tl.2mm. Ty jsem přišrouboval původnémi šrouby pro spodní kryt stanice k bočnicícm stanice (viz foto) a za tyto úchyty poté do skříně RF-10. Anténní výstup jsem udělal napevno - odstraněním konektoru jsem vyvedl koax RG58 v délce 18cm. Na konci tohoto kabelu jsem spájel z konzervového plechu krabičku, ve které je umístěn obvod bezobslužného SWR metru, a výstupní PL konektor, který prochází boční stěnou skříně. (Lze tak na něj našroubovat PL koleno, a do něj teleskop na ručku a vysílat za chůze se stanici přes rameno).



Pro SWR metr jsem použil tovární plošný spoj A17, použitý v SWR metru "CB MASTER SWR-30" - Lze objednat u Bučka ( http://www.bucek.name) pod uvedeným číslem A17. Zapojení je zde na schematu. Oproti továrnímu SWR metru bylo zapojení upraveno na "beobslužné" - to znamená, že SWR metr neobsahuje žádný přepínač, ani potenciometr, protože jsem zapojil pouze polovinu, a to tu, která měří odraženou vlnu. U takového zapojení není sice přesnost optimální, nicméně pro orientační měření postačuje. Měřidlo je indikátor z MGF. Nastavení je jednoduché. Před vestavbou do skříně připojíme zátěžový odpor 150 Ohm a trimrem nastavíme při zaklíčování poloviční výchylku - to je SWR 3. Při zapojení zátěže 50 Ohm by ručka měla ukazovat na počátek stupnice, tredy SWR1. Pokud bude rozsah použitého měřidla jiný, prostě jej ocejchujeme podle zátěžových odporů (musí být bezindukční - metalické vrstvové, ne drátové, nebo metalické spirálové). Zapojený je tak tento SWR metr trvale a měří při každém klíčování.



Další úpravou je samotný čelní panel z RF-10. Zde odbrousíme ze spodní strany všechny výstupky, podlepíme samolepícím papírem, či izolačkou, a zvrchu všechny otvory pro ovládací prvky zalijeme Epoxidem. Po vytvrzení po 24 hodinách přebrousíme a vytvoříme nové otvory pro ovládací prvky a displej. Samozřejmě je nutné přesně měřit pozice jednotlivých ovládacích prvků stanice a displeje při vsazené a přišroubované stanici ve skříni. Do díry pro displej jsem potom vsadil kouřové plexi a zevnitř vlepil. Nepoužívejte kyanoakrylátová lepidla (vteřinová), neboť kyanoakrylátové páry plexisklo v okolí natrvalo zamlží, případně vyvolají vaše otisky prstů (kyanoakrylátové páry se používají za tímto účelem i v kriminalistice). Poté nejdou již odstranit. Do děr pro potenciometry - tedy hřídele- lze vlepit gumové průchodky pro utěsnění, pokud chceme zachovat těsnost stanice. V takovém případě ale nemůžeme instalovat reproduktor, použijeme původní sluchátko, do kterého nainstalujene podle zapojení obvody původního mikrofonu a tlačítka, a dále miniaturní reproduktorek s impedancí 16 Ohm. Pokud chceme použít původní mikrofon od Allamatky a vestavěný reproduktor, nemusíme se zabývat těsněním potenciometrů, protože budeme muset udělat ve skříni stejně díry pro reproduktor.



Dále je třeba "vykuchat" vnitřnosti bateriové násuvné skříňky a instalovat do ní akumulátory. Buď NiMh tužkové, a to 11 kusů (13.2V), nebo vhodný olověný akumulátor 12V.


 






Texty a úprava: František Javůrek ©