Menu :
----------------------
Úvod
Začínáme
Výběr střely
Nabíjení střel
Čištění hlavně
Odlévání střel
DIY doplňky
Zajímavosti
----------------------
Ostatní zbraně
bez ZP od 18-ti

----------------------
Články o zbraních obecně
----------------------
E-mail
----------------------
radio-foto.eu
1280x1024,
IE, Mozilla

Elektrická válcovačka kulí

Autor : Franta "Sagitarius"



Jelikož tovární válcovačka kulí je nejen extrémně předražená, ale i jen na ruční pohon, pořídil jsem si daleko lepší a za čtvrtinovou cenu. Na válcovačku posloužilo axiální ložisko 51226 od výrobce CMB (je nejlevnější), které jsem koupil nové v obchodě za 626,-Kč, což byly veškeré mé náklady. Toto ložisko jsem zasadil do desky MDF 25mm do předem vyfrézované drážky horní frézou, a zalepil Epoxidem. Aby řemínek pohonu posléze nestahoval během válcování horní část tahem do strany, doprostřed spodní části jsem zalepil ocelovou tyčku 5mm, a do středu horního dílu jsem osadil malé ložisko s vnitřním průměrem 5mm (vykuchané z nějakého magneťáku). Tímto ložiskem se na trn ve spodní části nasouvá horní část po nasázení odlitých kulí. Vedle ložiska jsem připevnil motor z gramofonu SMR 300-100/230 (opět z domácích zásob), který pohání horní část ložiska přes řemínek z gramofonu. Do žlábku ložiska se vejde 45 kulí ráže .45. Průměr ložiskových kuliček z tohoto ložiska činí 0.93", takže v této válcovačce lze válcovat kule prakticky jakékoliv používané ráže- od .40 až po .72.

Obsluha je jednoduchá- po vyplnění drážky ložiska odlitýma kulema nakapu do drážky olej, nasadím horní část, nasadím řemínek a zapnu. Po dobu válcování se můžu věnovat čemukoliv jinému a nemusím ručně motat. Pokud dělám větší zásobu na delší dobu, na závěr posypu žlábek s kulema grafitovým práškem, a válcuju dále. Takto mám grafitované kule, jejichž povrch neoxiduje. Vhodné je to i na kule nabíjené "natvrdo" bez flastru, protože grafit maže.


   


Motor a zapojení


Na moji válcovačku jsem použil z mých zásob synchronní motor z gramofonu na 230V SMR 300-100/230. Tento motor má výhodu napájení přímo ze sítě, ale jedna ze dvou cívek motoru musí být napájena přes zpožďovací kondenzátor, bez nějž by se motor vůbec neroztočil. Hodnoty kondenzátoru podle typu motoru jsou uvedeny ve schematu zapojení.

Tyto motory mají ještě výhodu v malých otáčkách (300ot/min). Pokud by však někdo chtěl tyto motory použít, berte mnou použité ložisko 51226 jako maximum, které tento motorek ještě utáhne, protože motorky řady 300-100 mají výkon pouhé 2W, a větší a těžší ložisko by již nemusely utáhnout.



V případě použití ještě většího axiálního ložiska bych již doporučil použití (co se týče synchronních motorů) nějaký z řady SMR 300-300, které již mají výkon 6W, a tudíž o dost větší sílu. V případě lze použít i různé stejnosměrné motory na nízké napětí třeba z kazeťáků, živené z adaptéru do zásuvky s příslušným napětím, případně motory ze starýách kotoučových magnetofonů, které byly také většinou napájeny ze sítě, a které mají malé otáčky a velký výkon. Zde je velký prostor pro vymýšlení

Válcovačka- video








Texty a úprava: František Javůrek ©