Oblíbené prodejny :

Fotoantik Jech
Foto Škoda
Oehling
1024x768,
IE, Mozilla

Bateriový grip na Nikon F-70, F-60 a F-50




Vzhledem k tomu, že jsem vyrobil pár bateriových gripů pro Nikon F-70, mne telefonuje množství lidí, kteří žádají další gripy. Protože jsem již zlikvidoval formu a gripy již nedělám, rozhodl jsem se zveřejnit návod na domácí výrobu tohoto gripu na čtyři tužkové baterie, který lze popsanou metodou zhotovit na všechny modely, ke kterým se grip nevyrábí. Výroba je celkem náročná na přesnou a pečlivou práci, avšak provoz fotoaparátu se tímto maximálně zlevní. Čtyři kvalitní alkalické tužkové články stojí v obchodě 1/4 ceny původních baterií, a navíc mají vyšší kapacitu a tudíž vydrží ve fotoaparátu podstatně déle.




Pro výrobu gripu je třeba zakoupit 1kg dvousložkového lepidla Epoxy 1200, černou práškovou barvu do betonu, plastový držák na čtyři tužkové články (AA), dva stativové šrouby se závitem na stativový šroub i ze spodní strany a velmi důležitou silikonovou otiskávací hmotu Stomaflex pasta, kterou používají stomatologové a lze ji zakoupit ve zdravotnických potřebách. Celkově se náklady dostanou asi na 1500,-Kč.

Nyní je třeba namíchat podle přiloženého návodu Stomaflex ve větším množství a pastu nanést ve vrstvě asi 1 cm na tvrdý papír. Do této hmoty vtlačíme fotoaparát spodní stranou tak, aby byl rovně a otiskl se. Po zvulkanizování hmoty opatrně otisk ohnutím papíru odlepíme od spodku fotoaparátu, a i s papírovou podložkou přilepíme na pevnější podložku. Do této formy opět vsadíme fotoaparát a aranžérským nožem podle půdorysu fotoaparátu obřízneme gumový otisk. Poté namícháme modelářskou bílou sádru (musí to být modelářská !!! a nikoliv štukatérská) a tento otisk zalijeme. Po vytvrzení máme hotovou formu pro odlití horní části gripu.

Do této formy nalijeme namíchaný Epoxy, obarvený trochou černé práškové barvy a vyčkáme minimálně 48 hodin na vytvrzení. Poté celý blok vložíme do teplé vody, která sádrovou formu rozruší. Opět opakuji, že musí jít o modelářskou sádru, protože štukatérská sádra je tvrdá a voda ji nerozruší. Potom opatrně z odlitku odstraníme sádrové zbytky a spodní stranu smirkem obrousíme na celkovou tloušťku dna asi 3 mm a zarovnáme okraje, ve kterých bude vložen fotoaparát, a v místě otisklého otvoru na šroub vyvrtáme díru 6,5 mm. Na tento odlitek je třeba zhotovit kontakty které budou přenášet napětí na kontakty v bateriových šachtách fotoaparátu. Tyto kontakty zhotovíme z fixů o průměru 16,5 mm, které vylejeme Epoxydem, přilepíme v potřebné délce na odlitek spodku přesně v místě, kde se bateriová šachta fotoaparátu otiskla. U modelu F-70 bude výška kontaktů 42 mm pro plus pól a 41 mm pro mínus pól (i s kovovými kontakty na horní straně). Pro každý jiný model fotoaparátu je třeba potřebnou výšku a průměr přesně změřit. Uprostřed obou válečků vyvrtáme po délce díry 4 mm pro průchozí mosazné šrouby, na kterých budou na vrchu připevněny samotné kontakty, a ve spod na hlavách šroubů připájeny přívodní kabely od baterií. Jako kontakty pro F-70 jsem použil nábytkové šrouby dvoudílné niklované, do kterých jsou průchozí mosazné šrouby zašroubovány. U některých jiných modelů jsou však kontakty v bateriové šachtě uspořádány jinak, a to u fotoaparátů, které používají jednu baterii 2CR5.

Nyní je třeba zhotovit samotné tělo gripu. Pokud budete dělat jenom jeden grip, není vhodné vyrábět kopyto a podle něj formu, protože je to dosti složitý postup a prodraží se. Pro jeden grip je nejvýhodnější udělat z tvrdého papíru formu ve tvaru kvádru o takovém půdorysu, aby odpovídal minimálně již odlitému sedlu na fotoaparát. Výška formy by měla být cca 35 mm. Tuto formu vylijeme opět obarveným Epoxydem, ale minimálně na čtyřikrát po vrstvách vždy až předchozí vrstva alespoň částečně vytuhne, protože při vylití formy naráz by se toto velké množství Epoxydu vzhledem k chemické reakci při tvrdnutí prudce zahřálo na vysokou teplotu a došlo by ke zpěnění hmoty a znehodnocení odlitku.
Po vytvrzení celého kvádru zabrousíme vrchní stranu do roviny a na tuto si obkreslíme jehlou odlité sedlo pro fotoaparát, včetně obkreslení díry pro stativový šroub. Před dalším postupem je třeba ještě odlít kolečko šroubu, protože stativové šrouby tak velkého průměru se nevyrábí. Uděláme to tak, že hliníkové kolečko zakoupeného šroubu zbrousíme na tloušťku cca 2 mm a zalijeme ve vhodné formě (třeba z novodurové trubky) do Epoxidu, poté trojúhelníkovým pilníkem po obvodu vytvoříme vroubky. Po zhotovení šroubu tento přiložíme na odlitý kvádr na místo, kde šroub bude umístěn, obkreslíme jej na odlitek a vrtačkou ve stojanu válcocou frézou, kterou lze zakoupit za cca 80,-Kč, v bloku vyfrézujeme sedlo pro šroub, přiložíme horní sedlo pro fotoaparát a vyvrtáme otvory pro šroubky, kterými bude sedlo k tělu gripu přišroubováno. Postačí čtyři šrouby kolem stativového šroubu a pátý pod kontakty. Poté sedlo přišroubujeme a podle půdorysu tohoto sedla vytvarujeme celé tělo gripu.

Nyní zbývá to nejhorší. Vytvořit šachtu pro držák baterií. Oměříme si zakoupený bateriový držák i s bateriemi, odřízneme zadní část gripu tenkou pilkou - ta bude tvořit uzávěr baterií - a v těle zvrchu opět ve vrtačce vyfrézujeme samotnou šachtu pro baterie do takové hloubky, aby dno gripu bylo silné asi 6 mm. V šachtě vytvoříme kontakty pro držák baterií (na něm kontakty jsou) který přišroubujeme dvěma šroubky k odříznuté boční části gripu tak, aby držák po zasunutí do šachty takto uzavřel šachtu (viz fotografie). Poté vyfrézovanou šachtu v potřebné výšce uzavřeme tvrdým papírem a zalijeme epoxidem, čímž vytvoříme uzavřenou šachtu, do které se bude držák zasouvat stejně, jako u továrně vyráběného gripu na F-90. Nyní je nutné vyfrézovat prostor pod kontaktními šrouby v sedle fotoaparátu, kterým povedou kabely od kontaktů baterií k hornímu sedlu, kde budou kabely připájeny k hlavám šroubů. V gripu kabely připájíme ke kontaktům, na které dosedají kontakty baterií.Pozor na polaritu !!!! Přehození pólů napájení má za následek zničení elektroniky fotoaparátu !!!! Proto správnou polaritu raději desetkrát překontrolujeme, a přeměříme voltmetrem s indikací polarity. Poté vytvoříme dle našich schopností mechanizmus, který zajistí, že po zasunutí bateriového držáku tento zůstane zasunutý a nevypadne. Je možné použít zajišťovací šroubek. Jako poslední je třeba z druhého stativového šroubu odříznout spodní část s vnitřním závitem a tuto vlepit do dna gripu epoxydem, aby bylo možné grip s fotoaparátem připevnit na stativ.

Poté celý grip sestavíme, přebrousíme jemným smirkem- nejlépe vodním (pod vodou) o zrnitosti cca 180, přestříkáme matným černým lakem, upevníme kontaktní šrouby, opět přeměříme napájení a můžeme vyzkoušet.

Tento článek nemá za cíl být přesným návodem, protože každý má jiné možnosti a jiné schopnosti, co se týče případné vlastnoruční výroby. Mohu však říci, že jsem vyzkoušel mnoho různých postupů, a tento, který popisuji je prakticky nejjednodušší, pokud se jedná o výrobu jednoho kusu. Pro více kusů je vhodnější zhotovit kopyto a podle něj formu, ale to se vyplácí až při výrobě většího množství kusů. Já jsem jich vyrobil 25, avšak cena rozhodně neodpovídala pracnosti, a proto nepokračuji. Také jsem zaslechl hlasy, že někomu tento grip odrovnal elektroniku ve foťáku. Je to možné - po přepólování baterií, či přívodních kabelů při výrobě, a jistá možnost je taky při použití NiCd akumulátorů místo baterií, proto se jim raději vyhneme (nebudu se zde rozepisovat o vlastnostech akumulátorů). Z toho důvodu se taky pokusíme koupit bateriový držák, který výstupky kolem kontaktu +pólu neumožňuje kontakt -pólu, a tímto brání přepólování baterií.


Poznatky ze stavby gripu



-Při namíchávání epoxydu ve větším množství pracujte rychle, protože ve větším množství se zahřívá a po dosažení určité teploty ztuhne velmi rychle.

-Pro přišroubování sedla fotoaparátu je lepší použít metrické šrouby, při čemž do těla gripu po zahloubení zalijeme epoxidem matice (M3), a to tak, že do otvorů, do kterých budeme matice zalívat, je před zalitím zasuneme s našroubovanými šroubky, které před tím opatrně namažeme olejem, ale tak, aby z nich netekl. Po úplném vytvrzení šroubky vyšroubujeme bez problémů. Stačí šroubek protočit mezi prsty namazanými olejem. Praxe ověřila, že toto je nejlepší řešení, protože šrouby našroubované do samotného epoxydu velmi lehko strhnou závity vyřezané v epoxydu. Šrouby použijeme zásadně se zapuštěnou hlavou!

-Upozorňuji, že doporučuji alkalické baterie, a nikoliv obyčejné, které rády vytečou, a neposkytují dostatečné proudy a kapacity. Zároveň upozorňuji, že alkalické baterie mají dost plochou křivku vybíjení, takže většinou dojdou bez varování na displeji, přímo během záběru, takže se může stát, že po stisknutí spouště zůstane zvednuté zrcátko a otevřená závěrka. V tomto případě se nejedná o poruchu. Stačí vypnout fotoaparát a vyměnit baterie. Po opětovném zapnutí fotoaparátu s novými bateriemi a stisknutí spouště se zrcátko sklopí a závěrka zavře, a můžeme pokračovat.

-Celkové náklady se vyšplhají na asi 1800,-Kč, což je pořád méně, než u továrních gripů, které se navíc na mnoho modelů nevyrábí.

-Takto zhotovený grip je podstatně těžší, než tovární, ale toto má mnohdy velkou výhodu, protože s takto zatíženým fotoaparátem lze fotografovat podstatně delšími časy z ruky, než s lehkým aparátem. Sám jsem takto fotil objektivem 28mm s časem 1/15 z ruky, a dokonce 1/8 s opřením se zády o strom a fotky byly krásně ostré. Vtip je v tom, že prudký pohyb zrcátka těžší aparát hůře rozhodí, než lehčí přístroj.