Oblíbené prodejny :

Fotoantik Jech
Foto Škoda
Oehling
1024x768,
IE, Mozilla

Výběr fotobrašny nebo fotobatohu






Mnoho začínajících amatérů utratí nemálo peněz za různé fotobrašny, či fotobatohy, než dospějí k tomu modelu, který jim vyhovuje po všech stránkách. Mnohdy je tato cesta provázena potlučenou, nebo promáčenou fototechnikou, nebo jinými příhodami, které nás vedou ke koupi jiného výrobku. Také otázka či brašnu, nebo batoh je mnohdy nerozlousknutelým oříškem. Proto bych zde chtěl trochu napomoci těm, kteří nemají ještě dostatek zkušeností s výběrem.

Mnozí začínající amatéři dělají vždy stejnou chybu při výběru své první brašny, a tou je skutečnost, že zvolí tu nejlevnější a nejmenší, protože "na jeden foťák to přeci stačí". Pokud se však chceme fotografii věnovat trochu vážněji, začneme časem přikupovat další vybavení, ať už si to uvědomujeme, či ne. A zde se dostáváme k první radě :


Velikost

Kupujte takovou velikost (alespoň pro začátek), do které se vejde zrcadlovka s nasazeným objektivem, alespoň jeden další objektiv, a příslušný fotoblesk, i když je zatím nemáte. Také mějte na paměti, že někam budete později chtít dát filmy a filtry. Při koupi prvního fotoaparátu se tato rada nemusí zdát, ale věřte, že pozdějším prodejem malé brašny hodně tratíte, a na větší stejně budete muset našetřit.


Materiál

Na trhu je dnes množství brašen z různých materiálů. Nejhorší jsou levné silonové brašny z tenkého lesklého silonu, bez řádného polstrování. Také bychom měli brát zřetel na přesky a závěsy. Dnes často používané plastové závěsy nosného popruhu nejsou nejlepší. U mých předchozích čtyž brašen vždy po nějaké době některý praskl (samozřejmě při chůzi a s veškerým vybavením). Také nosný popruh by měl mít ve středu rozšířenou dosedací část uchycenou zešikma a s protiskluzovou spodní stranou. Rozdíl poznáte po celodenním výletu. Co se týče povrchového materiálu, jsou i koženkové (koženka má velmi malou životnost), a kožené (zde z větší části sponzorujeme dodavatele kůže). Dobré jsou materiály Cordura, Denier Poly trek, nebo Balistický nylon, které používá Tamrac. Ovšem jiné firmy užívají pro stejné, nebo podobné materiály, odlišné názvy (Cortex, Urtex a podobně) takže se těžko orientuje. Schopný prodejce jistě poradí.


Konstrukce

Kvalitní brašna musí mít pevné, silně polstrované stěny, které drží tvar, a pevné horní víko, které by nemělo propustit vodu. (aspoň ne po prvních 15 minutách deště) Pevnost a tuhost stěn by měla zaručit, že nedojde k poškození výbavy například při pádu na kameny. Za tímto účelem bývají stěny několikavrstvé, při čemž mezi pěnovými vrstvami je destička z tvrzeného plastu, která zabrání deformaci stěny při nárazu. Vnitřek je u některých brašen z lesklého silonu s našitými suchými zipy pro přestavování vnitřních přepážek. Ty lepší brašny mají celý vnitřek z "chlupatého" materiálu, na který lze suché zipy přepážek uchytit kdekoliv (například české brašny Benemo). Je nutná maximální variabilita, protože s fotografickou vášní přiměřeně roste i množství a různorodost naší výbavy, takže je vhodné, když má brašna i množství kapes na různé další doplňky (zápisník, čištění, mapa, busola, ale třeba i mobil a podobně).


Brašnu, kufr, nebo batoh ?


Dnes už mohu říci, že oboje. Vím, kdysi jsem si taky říkal : to se to radí, když jsou prachy. Ale samozřejmě nemyslím hned s prvním foťákem. Když začalo přibývat vybavení, začala být fotobrašna těžká, a při celodenním lezení po kopcích to je opravdu cítit. Stejně tak při fototrekingu do vzdálenějších končin "na těžko", to znamená s celou turistickou parádou na zádech v 85 litrovém báglu, a s fotobrašnou přes rameno, to není to pravé ořechové. Zvolil jsem proto kompromis: na ramení nosné popruhy jsem zavěsil menší brašnu s jedním tělem a dalším objektivem, které jsem měl na břiše, a tedy stále na očích a kdykoliv přístupné. Pokud jsem ale chtěl fotit více, chybělo množství dalšího vybavení, které bylo doma.
Takže jsme zvolili úplně jinou taktiku. Pokud chceme jet někam dál vyloženě za focením, znamená to najít si ubytování, a odtud vycházet už jenom s fotobatohem, vždy na jeden den.


Jaký batoh ?

Na trhu je už dnes dostatek fotobatohů, ale zde je rozdíl cen ještě znatelnější, než u brašen. Jsou různé malé i velké batohy, pevné i měkčí, pohodlné i nepohodlné, ale všechny zahraniční. Rozhodně batohy v cenových relacích kolem 2.000,-Kč bych asi nevolil, protože osobně jsem mezi nimi nenalezl vyhovující model. Ale.....



Objevila se novinka, a to české produkce, která zatím nemá žádné reklamy, ani jsem ji nenalezl v nabídce u žádné firmy na internetu. Je ale k dostání v prodejně Foma v Brně na Bratislavské ulici č.7, tel: 05/45244775, a je to fotobatoh Benemo, který mne úplně nadchl, a je za pouhých 1.790,-Kč.
Velikostí bych jej přirovnal k modelům Tamrac v cenách kolem 7-8 tis, vejdou se do něj s přehledem minimálně dvě těla s objektivy, mnoho dalších objektivů, blesk a další doplňky, je pevný, perfektně polstrovaný, vnitřní přepážky lze přestavovat jakkoliv, ve spodní části má úchyty na stativ, na bocích natavené plastové průvlaky, k nimž je možné uchytit např. další boční kapsy třeba na ňáký to papání a bumbání pro celodenní cesty, (nejsou v dodávce) a široké nosné popruhy lze zasunout a uschovat do zad, a nést v ruce jako tašku. Dělá se ve dvou barvách, a to tmavá khaki, a tmavá modrá.
Co se týče poměru mezi užitností a cenou, řekl bych pro zapálené amatéry je to asi ten nejlepší, jaký na našem trhu koupí. (Samozřejmě jsou i daleko lepší, ale za pěti i vícenásobek ceny.) A ještě jedna věc: Nikon F-5, nebo Canon EOS-1 se do něj nevejdou (myslím klasicky na výšku). Nepředpokládám ale, že tyto stroje jsou v běžné výbavě amatérů v našich zeměpisných polohách.


A ještě pár maličkostí...


  • Ušetřit 1000,-Kč na brašně pro výbavu za 40.000,-Kč není úplně logické
  • Prohlédněte si brašny od více výrobců, protože při stejné kvalitě jsou dost rozdílné ceny
  • Obejděte více obchodů, protože co v jednom koupíte za 2.500, ve druhém může být za 1.800
  • Zapíchněte do stěny brašny prst, a pokud se vám proboří do poloviny vnitřku, nebrat
  • A vůbec, je to vaše technika.... (myslím to jen v dobrém)